صنعت روز صنعت روز .

صنعت روز

گیربکس سایکلو

گیربکس سایکلو چیست؟
گیربکس سایکلو یا سیکلوئیدی (Cycloidal Gearbox) یکی از انواع گیربکس صنعتی کاهنده است که بر خلاف سایر گیربکس ها از چرخ دنده برای کاهش سرعت یا افزایش گشتاور استفاده نمی کند و ساختار منحصربه‌فردی دارند. مهم‌ترین ویژگی‌های این گیربکس، شوک‌پذیری بسیار بالا، کمترین لقی یا Backlash در میان سایر گیربکس‌ها، راندمان بالا و امکان دستیابی به گشتاور و کنترل دقیق سرعت هستند؛ باتوجه‌به این ویژگی‌ها، از گیربکس سایکلو برای کنترل و کاهش دور سروو موتورها استفاده می‌شود. این گیربکس ها از نوعی مکانیزم مخصوص استفاده می کنند که حرکت چرخشی را به نوسانی تبدیل می نماید. در سایر گیربکس های صنعتی، فشار بار روی یک یا دو جفت دندانه اعمال می شود و در صورت اعمال بار بیش از حد (Overload)، احتمال شکستن آن ها وجود دارد؛ اما در گیربکس سایکلو، بار بر روی تعداد زیادی از پین ها تقسیم می شود و تحمل شوک این گیربکس را تا 5 برابر بیشتر از سایر گیربکس ها می سازد.

نیروی الکتروموتور به شفت ورودی اعمال می شود و شفت، بلبرینگ های خارج از مرکز را می چرخاند؛ با چرخش بلبرینگ ها، دیسک سیکلوئیدی و در نتیجه میل بادامک و شفت خروجی نیز به چرخش در می آیند. دیسک سیکلوئیدی در قسمت خارجی دارای منحنی هایی است که با پین های شاسی درگیر می شوند؛ همچنین بادامک ها و میل بادامک متصل به شفت خروجی نیز با سوراخ هایی که روی دیسک سیکلوئیدی وجود دارد، درگیر هستند. برای تغییر نسبت تبدیل در این گیربکس ها، تعداد یا اندازه پین ها، سوراخ های دیسک و بلبرینگ های خارج از مرکز را تغییر می دهند.

گیربکس سایکلو

گیربکس زیرو بکلش
بک لش (Backlash)، برگشت دنده یا لقی در گیربکس صنعتی یکی از پارامترهای مهم در کابردهایی است که نیاز به دقت بسیار بالا دارند؛ گیربکس زیرو بکلش جزو گیربکس های خاص صنعتی به شمار می رود که برای از بین بردن یا به حداقل رساندن عکس العمل بین جفت دنده ها طراحی شده اند. گیربکس های سایکلو در بازار به عنوان گیربکس زیرو بکلش نیز معرفی می شوند. البته دستیابی به بکلش صفر مطلق به دلیل عواملی مانند انبساط حرارتی، خواص مواد و … غیر ممکن است؛ اما گیربکس های سایکلو کمترین میزان لقی را در مقایسه با گیربکس هلیکال یا خورشیدی دارند. گیربکس سایکلو راه حل به حداقل رساندن بکلش بوده و در کاربردهایی مانند میکسر، خردکن، آب و فاضلاب، بالمیل و … به کار می رود.

ساختار و اجزای گیربکس سایکلو
گیربکس سایکلو از 6 جزء اصلی تشکیل شده که عبارت‌اند از:

شفت ورودی سرعت بالا
بلبرینگ های خارج از مرکز
دیسک سیکلوئیدی
پین و بوش ها
میل بادامک (رولر) و بادامک ها
شفت خروجی سرعت پایین
اجزای گیربکس سایکلو

قیمت گیربکس سایکلو
با توجه به اینکه گیربکس سایکلو یکی از کالاهایی وارداتی است ممکن است در بازار قیمت های متفاوتی داشته باشد؛ اما با صرف نظر از اینکه این گیربکس یک مصول وارداتی است قیمت گیربکس سایکلو به عواملی دیگر نیز بستگی دارد.از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

برند گیربکس: برخی از برندها به واسطه سال‌ها تجربه، طراحی خاص و استفاده از تکنولوژی‌های بروز، اعتبار بیشتری نزد مشتریان یافته و محصولات گران‌تری نیز دارند.
سایز گیربکس: گیربکس‌های سایکلو در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید شده و هرکدام برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند. قیمت گیربکس‌هایی که برای کاربردهای سنگین و توان‌های بالا طراحی شده‌اند، بیشتر خواهد بود.
نحوه نصب: گیربکس‌های سایکلو در دو نوع پایه‌دار و فلنج‌دار تولید می‌شوند؛ گیربکس‌های فلنج‌دار قیمت بیشتری نسبت به گیربکس‌های پایه‌دار دارند.
خرید گیربکس سایکلو
بهترین برندهای گیربکس سایکلو در بازار ایران، گومائو چین و سومیتومو ژاپن هستند و هنگام خرید گیربکس سایکلو باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید تا از انتخاب گیربکس مناسب اطمینان حاصل شود. برای این منظور، تمام نیازهای کاربرد را سنجیده و سپس بر اساس آن‌ها اقدام به خرید نمایید. برخی از مهم‌ترین عواملی که هنگام خرید گیربکس سایکلو باید در نظر گرفت، عبارت‌اند از:

توان موتور: گیربکس باید با توان الکتروموتور سازگاری داشته باشد؛ درصورتی‌که موتور مناسب برای گیربکس انتخاب نشود، امکان سوختن موتور یا آسیب‌دیدن گیربکس وجود دارد.
نسبت تبدیل گیربکس: برای دستیابی به دور و گشتاور خروجی مورد نظر، باید گیربکسی با نسبت تبدیل درست انتخاب کنید.
ظرفیت بار: یکی دیگر از ملاحظات مهم هنگام خرید گیربکس سایکلو، ظرفیت بار آن است. ظرفیت بار، حداکثر میزان گشتاوری است که گیربکس بدون شکست یا آسیب‌دیدگی تحمل می‌کند.
راندمان: راندمان نیز از جمله عوامل مهم در انتخاب گیربکس است؛ منظور از راندمان، میزان انتقال نیروی بدون تلفات از شفت ورودی به خروجی است.
سایز و ابعاد گیربکس: اندازه گیربکس نیز از جمله عواملی است که هنگام خرید باید در نظر گرفت؛ به‌خصوص برای کاربردهایی که برای نصب گیربکس دارای محدودیت فضا هستند.
قیمت: در نهایت، یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید گیربکس سایکلو باید در نظر گرفت، هزینه و قیمت محصول است.
وب‌سایت کالا صنعتی، تأمین‌کنندگان گیربکس سایکلو گومائو، یکی از باکیفیت‌ترین برندهای گیربکس چینی است؛ برای راهنمایی بیشتر در خصوص انتخاب گیربکس‌های سایکلو با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برندهای گیربکس سایکلو

مزایای گیربکس سایکلو نسبت به سایر گیربکس‌ها
اصلی‌ترین مزیت گیربکس‌های سایکلو نسبت به سایر گیربکس‌های صنعتی، شوک‌پذیری بالای آن‌ها است؛ باتوجه‌به طراحی خاص این گیربکس‌ها، لقی (Backlash) آن‌ها بسیار کم و در حد صفر است.
یکی از مزایای اصلی گیربکس سایکلو، امکان تعویض هریک از قطعات آن به صورت جداگانه است؛ به عنوان مثال بیرینگ های خارج از مرکز (اکسنتریک)، شامل قفسه، رولر و نشیمنگاه داخلی هستند که در صورت خرابی، می توان همان قطعه را جایگزین کرد و استهلاک کم و طول عمر زیادی دارد.گیربکس‌های سایکلو عملکرد نرم‌تر و استهلاک کمتری در مقایسه با گیربکس هلیکال یا خورشیدی دارند؛
در گیربکس خورشیدی یا هلیکال، تمرکز تنش در پای دنده‌ها است؛ ولی در گیربکس‌های سایکلو، حدود ⅔ پین‌ها درگیر هستند و بار روی تعداد زیادی از آن‌ها تقسیم می‌شود و گیربکس هیا سایکلو ظرفیت شوک پذیری بسیار بالایی دارد.
بازه نسبت تبدیل و توان ورودی بسیار گسترده و همچنین راندمان بالایی دارد.
مقایسه گیربکس سایکلو و خورشیدی
گیربکس های سایکلو و خورشیدی از نظر ظاهری بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما با این حال در نحوه عملکرد و ساختار تفاوت های زیادی با هم دارند. مهم ترین تفاوتی که در مقایسه گیربکس سایکلو و خورشیدی به نظر می رسد، نحوه تقسیم بار در این دو دستگاه است. در گیربکس خورشیدی هنگام درگیری چرخ دنده ها، تمام فشار و تنش به تعداد محدودی دندانه وارد می شود و سایر دندانه ها به تحمل بار کمکی نمی کنند. اما در گیربکس های سایکلو، تقریباً ⅔ کل منحنی های دیسک با پین های شاسی و بادامک ها درگیر هستند و فشار بین آن ها تقسیم می شود. همچنین به دلیل شکل دندانه های گیربکس خورشیدی، بیشترین فشار به نوک دندانه ها اعمال می شود و در صورتی که شوک به آن ها وارد شود، منجر به شکستن دندانه ها می شود؛ اما در گیربکس سایکلو به جای دندانه ها، منحنی وجود دارد و توزیع بار بسیار مناسب تر انجام می شود.

استفاده از گیربکس های سایکلو به دلیل مزایای زیادی که دارند، روز به روز در حال افزایش بوده و شرکت های مختلفی اقدام به تولید این گیربکس ها نموده اند. به دلیل تنوع بالای این محصولات، بهتر است پیش از انتخاب و خرید با افراد متخصص مشورت نمایید؛ وبسایت کالا صنعتی همواره آماده ارائه مشاوره تخصصی رایگان در زمینه انتخاب و خرید انواع گیربکس صنعتی به شما عزیزان می باشد.

منبع:https://www.kalasanati.com/%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88/370/%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C/%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A8%DA%A9%D8%B3-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A8%DA%A9%D8%B3-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C/%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%A8%DA%A9%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D9%84%D9%88-cyclo


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ساعت: ۰۱:۴۲:۳۲ توسط:فرزانه رضایی موضوع: نظرات (0)