صنعت روز صنعت روز .

صنعت روز

کابل AWG 24

یکی از انواع کابل های تخصصی در بازار، کابل ابزار دقیق است که با نام AWG نیز شناخته می شود. از پرفروش ترین این مدل می توان به AWG 24 اشاره کرد و دارای کاربردهای متعدد است که به معرفی آن می پردازیم.

AWG چیست و چه معنی می دهد؟
این سرنام مخفف American Wire Gauge به عنوان یک استاندارد امریکایی است. که با نام مقیاس سیم سنجی Brown & Sharpe هم شناخته می شود. استانداردی برای توصیف قطر هادی های جداگانه (سیم ها) که یک کابل متجمع مسی را شکل می دهند. بر اساس سیستم سنجش لگاریتمی پله ای که از سال 1857 در حال استفاده است. همانطور که در مخفف هم پیداست امریکایی و بیشتر در امریکای شمالی استفاده می شود و سایر مناطق جهان نیز ممکن است استاندارد ملی خود را داشته باشند به عنوان SWG که استاندارد سیم سنج بریتانیایی است.

کابل شبکه AWG

انواع مدل های AWG
اما به هر روی استاندارد AWG در بازار و صنعت ایران مورد قبول واقع شده و استفاده رایج دارد. بسیاری از کابل های ابزار دقیق با همین نام و در مدل های زیر تولید شده و با قیمت های مختلفی به فروش می رسند.

AWG18
AWG22
AWG24
AWG26
کابل شبکه AWG
یکی از محل های مصرف این کابل که برای مصارف خاص تولید و استفاده می شود، کاربرد کابل AWG در کابل های شبکه است. مطمئنا در زمان خرید کابل های شبکه یا ethernet، حروفی که روی بدنه کابل درج شده، توجه شما را جلب کرده است. یکی از این موارد درج عبارتی مثل AWG 24 است.

انواع کابل AWG

موارد مصرف کابل شبکه AWG
گرچه اغلب کابل های شبکه امروزی با استفاده از سیم های با مغزی مفتول مسی و یا آلومینیوم تولید می شود و جنس این کابل سفت و سخت است اما برای مصارف خاص که نیاز به انعطاف بیشتر، در کابل وجود دارد از محصولی همچون خانواده AWG نیز استفاده می شود.

جنس کابل شبکه AWG
کابل AWG از مغزی سوپر افشان مسی بهره می برد که باعث حساسیت بالا و انعطاف فوق العاده کابل خواهد شد. خانواده کابل های ابزار دقیق به طور رایج در حسگرها، سنسور صنعتی و به صورت عام، گروه ابزار دقیق استفاده می شوند. اما همانطور که اشاره شد، در استفاده های خاص در کابل های شبکه ای نظیر Cat5e، Cat6 و Cat6e نیز از کابل AWG استفاده می شود.

تفاوت AWG24 با سایر کابل ها
برای اینکه درک بهتری از انواع کابل هایی که از AWG استفاده می کنند داشته باشیم، ابتدا باید مفهوم استاندارد سیم سنجی را بهتر بشناسیم.

اولین نکته ای در خصوص معیار سیم سنجی AWG باید به خاطر داشته باشیم، رابطه معکوس آن با قطر سیم است. اندازه های کوچکتر در این مقیاس خبر از قطر سیم بزرگتر می دهد و بالعکس. به بیانی کابل AWG24 دارای قطر کمتری نسبت به کابل AWG18 بوده و برای استفاده های حساس تر قابل استفاده است.
نکته مهم دیگری که در این زمینه شایان ذکر است، اینکه هر چه قطر یک سیم بیشتر باشد، مقاومت الکتریکی کمتری برای سیگنال هایی که حمل می کند، وجود دارد. در همین راستا، کابل های شبکه مسی با مقیاس سیم سنجی کوچکتر (قطر بزرگتر) را می توان برای مسافت های بلندتر استفاده کرد چرا که مقاومت کمتری دارند و به سیگنال ها اجازه می دهند تا دورتر حرکت کنند. همچنین می دانیم که مقاومت کمتر گرمای کمتر تولید می کند و بازدهی بالاتری را به همراه خواهد داشت.
کاربرد کابل AWG24 در کابل شبکه
معمولا در بازار کابل های شبکه در یکی از انواع Cat5e ، Cat6 و Cat6a به فروش می رسد. نوع باریک این کابل ها از AWG24 یا AWG28 در ساختار بهره مند هستند که بیشتر 25 درصد کوچکتر از قطر های رایج در بازار هستند. هر چه عدد سیم سنجی AWG بزرگتر باشد در ادامه قطر خارجی کابل اصلی هم کمتر می شود. کابل های نازک تر ممکن است از نظر آسیب پذیری طول کابل های شبکه را دچار محدودیت کنند اما دارای مزایای زیادی هستند.

مزایای کابل AWG
بهبود جریان هوا در رک های سرور به سبب قطر کمتر کابل شبکه
بهبود دید برچسب های نصب شده بر روی پنل های شبکه را به همراه دارد و کار مسئول شبکه تسهیل می شود.
نصب و تعمیرات را در رک های شلوغ آسان تر می کند
به سبب انعطاف بالای این کابل های شبکه مسیر یابی بخصوص در گوشه ها برای شبکه کارها راحت تر می شود.
نکات مهم هنگام خرید کابل شبکه
گرچه قطر پایین کابل AWG می تواند بر ضخامت کابل شبکه اثر مستقیم داشته باشد اما ضخامت عایق و روکش کابل هم به همان اندازه تاثیرگذار خواهد بود.
هنگام خرید کابل شبکه باید عناصر مختلفی را مد نظر قرار داد. از سرعت اتصال شبکه که نوع کابل (Cat5 یا Cat6) را مشخص می کند تا جنس هادی استفاده شده در مغز کابل که مسلما استفاده از گروه AWG با مقیاس سیم سنجی بالاتر سرعت بالاتری برای انتقال سیگنال به همراه خواهد داشت.
کابل هایی که از ساختار AWG24 ساخته شده اند، برای مسافت های طولانی بسیار مناسب هستند. این کابل ها برای مسافت هایی تا 100 متر هم مناسب هستند. البته باید به این نکته نیز اذعان داشت که گرچه کابل شبکه مجهز به AWG24 می تواند برای مسافت بلند به خوبی عمل کند، برای مسافت های کوتاه فوق العاده بود و بسیار عالی انتقال سیگتال را انجام خواهد داد.
استفاده از کابل AWG24 برای مکان های با حساسیت بالا برای انتقال سیگنال و در عین حال شلوغ مانند رک های سرور بسیار مناسب بوده و توصیه می شود.
نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد توصیف مختصری از کابل AWG24، به همراه یکی از کاربردهای آن را توضیح دهیم. در صورت تمایل به سفارش تولید و استعلام قیمت خرید این محصول می توانید با کارشناسان فنی سایت کالا صنعتی در تماس باشید.

منبع:https://www.kalasanati.com/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86/573/%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%84-awg-24


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ساعت: ۰۶:۴۴:۳۹ توسط:فرزانه رضایی موضوع: نظرات (0)