صنعت روز صنعت روز .

صنعت روز

تنظیم ست کنترل

وظیفه پمپ در سیستم آب‌رسانی تأمین فشار و دبی مورد نیاز است؛ اما در کنار آن بایستی ابزاری به کار گرفته شود که بتواند زمان روشن و خاموش شدن پمپ را با توجه به نیاز مصرف کننده‌ها کنترل کند. به همین جهت کنترل‌کننده‌های فشار آب، از اجزای ضروری سیستم آب‌رسانی در ساختمان‌هایی هستند که از پمپ آب استفاده می‌کنند؛ در صورتی که سیستم آبرسانی فاقد یک ست کنترل خوب باشد، پمپ آب بدون وقفه و یا بدون وجود آب در سیستم کار کرده و باعث از بین رفتن پمپ خواهد شد. برای آگاهی از مشخصات فنی و خرید ست کنترل با کارشناسان فروش در تماس باشید.

مراحل تنظیم ست کنترل
جهت تنظیم ست کنترل پمپ آب مراحل زیر را باید مرحله به مرحله انجام داد و بهتر قبل از تنظیم ست کنترل دکمه ریست ست کنترل را فشار دهید. تا ریست شود و سپس طبق مراحل زیر اقدام به تنظیم ست کنترل نمایید.

ریست کردن ست کنترل
بستن کامل شیر خروجی پمپ آب
باز کردن اندک شیر خروجی پمپ آب
چرخاندن پیچ تنظیم ست کنترل در جهت منفی
تکرار مراحل 1 الی 4
بازکردن شیر خروجی پمپ و تنظیم نهایی ست کنترل
دکمه ریست برندهای مختلف ست کنترل
اکثر ست کنترل‌ها دارای پنل بورد می‌باشند که بر روی آن دکمه ریست (Reset) به همراه LED های روشن و خاموش و خطا قرار گرفته است. دکمه ریست معمولا به رنگ قرمز می‌باشد. در زیر دکمه ریست ست کنترل برای برندهای مختلفی که در سایت کالاصنعتی می‌توانید آنها را خریداری کنید، نمایش داده شده است.

محل قرارگیری دکمه ریست در ست کنترل

1) بازکردن شیر یکی از واحدها
در ابتدا لازم است تا یکی از خروجی‌های آب از یکی از واحدهای ساختمان مثلا شیر دستشویی، شیر ظرفشویی، شیر حمام و ... کامل باز شود.

2) بستن کامل شیر خروجی پمپ آب
در مرحله بعد در محل نصب پمپ آب رفته و شیر خروجی آن را بطور کامل بسته تا پمپ خاموش شود.

3) باز کردن اندک شیر خروجی پمپ آب
بعد از اینکه از خاموش شدن پمپ آب اطمینان حاصل شد، شیر خروجی پمپ را به میزان کمی باز کرده تا جریان آب کمی از شیر آب باز شده در مرحله 1 برقرار شود.

4) چرخاندن پیچ تنظیم ست کنترل در جهت منفی
در مرحله قبلی با بازکردن کم شیر خروجی پمپ، پمپ روشن و شروع به کار کردن می‌کند. جهت جلوگیری از روشن شدن پمپ در هنگامی که شیر آب اندکی باز می‌شود، پیچ تنظیم ست کنترل را به سمت علامت منفی نشان داده شده روی بدنه چرخانده تا زمانی که پمپ خاموش شود.

5) تکرار مراحل 1 الی 4
تنظیم بودن ست کنترل زمانی کامل انجام می‌شود که با باز بودن اندک شیر آب، پمپ روشن نشود؛ بنابراین بایستی مراحل 1 الی 4 را تا جایی تکرار کرده که پمپ دیگر روشن نشود.

6) بازکردن شیر خروجی پمپ و تنظیم نهایی ست کنترل
در انتها لازم است شیر خروجی پمپ تا نیمه باز گردد. در صورت درست تنظیم بودن ست کنترل، پمپ باید روشن شود. در صورتی که پمپ روشن نشود بایستی پیچ تنظیم ست کنترل به سمت علامت مثبت چرخانده شود و تا زمانی که پمپ روشن شود، باید این کار ادامه پیدا کند.

نکات مهم تنظیم ست کنترل
1) برای تنظیم ست کنترل روی پمپ آب لازم است متناسب با قطر لوله‌ها و سیستم آب رسانی، فشار آب برای کفایت در بلندترین شیر آب (مصرف کننده) ساختمان تنظیم نهایی گردد. البته در این صورت ممکن است که در مصرف‌کننده‌های با ارتفاع کمتر مقدار فشار بیش از حد مجاز 5 بار شود که در این صورت امکان بروز آسیب در این شیرآلات وجود دارد. جهت جلوگیری از آسیب مذکور لازم است در طبقات پایین تر که مقدار فشار آن‌ها بیش از حد مجاز شده از فشار شکن استفاده شود تا همواره مقدار فشار در محدوده مجاز قرار گیرد.

2) برای تنظیم ست‌ کنترل باید توجه داشت زمانی که آب شهری 2.5 بار فشار داشته باشد و مصرف کننده 20 متر بالاتر از پمپ باشد، 2 بار فشار آب صرف غلبه بر ارتفاع 20 متری ستون آب شده و 0.5 بار هم به ارتفاع 20 متری می‌رسد که باعث می‌‌شود زمانی که شیر آب را باز می‌‌کنید آب با فشار نیم بار داخل لوله جریان پیدا کند و از شیر خارج شود جریان این میزان آب از داخل کلید اتومات باعث استارت کردن آن می‌شود.

حال اگر فشار آب شهری از 2.5 بار کمتر شود (مثلا به 2 بار برسد) و مصرف‌کننده (که در ارتفاع 20 متری قرار دارد) آب را باز کند، هیچ آبی از شیر خارج نشده فلذا پمپ هم روشن نخواهد شد. پس اگر فشار آب دقیقا 2.5 بار است و بعضی اوقات از این میزان کمتر است در ارتفاع 20 متری از کلید اتومات دیجیتال استفاده نکنید. لذا همیشه 0.5 بار ضریب اطمینان در نظر بگیرید؛ یعنی برای ارتفاع 10 متری فشار آب شهری را 2 بار در نظر بگیرید. به عبارت ساده‌تر اگر بدون پمپ آب می‌آید ولی فشارش کم است بهترین گزینه انتخاب یک ست کنترل خوب است ولی اگر بدون پمپ آب اصلا نمی‌آید، باید کلید مکانیکی و مخزن باد نصب شود.

 

منبع:https://www.kalasanati.com/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D9%85%D9%BE/538/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84


برچسب: ،
امتیاز دهید:
رتبه از پنج: 0
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ساعت: ۰۷:۲۹:۳۴ توسط:فرزانه رضایی موضوع: نظرات (0)